U svetu političkih previranja na Zapadnom Balkanu, Govornica Danijela Dolenec zauzima istaknuto mesto kao ugledna istraživačica i predavačica čiji rad produbljuje razumevanje savremenih političkih promena u regionu. Njena posvećenost analizi presecanja zeleno-levih ideologija sa složenim socio-političkim pejzažom Balkana došla je do izražaja na nedavnom masterclass predavanju o političkim i izbornim sistemima.
Uvod u Masterclass
Nakon uvodnih reči Nemanje Džuverovića, prodekana za nastavu na Fakultetu političkih nauka (FPN) i Danijele Radošević, program menadžerke Nacionalne koalicije za decentralizaciju (NKD), konferencija je zvanično otpočela.
Danijela Radošević, program menadžerka NKD-a#Masterclass Beograd, 2023 pic.twitter.com/SOoqZQlnkB
— Biram koga biram (@BiramKogaBiram) September 23, 2023
Masterclass predavanje Danijele Dolenec
Govornica je prezentovala svoje izlaganje koje je bilo fokusirano na ključno pitanje: “Ima li prostora za zeleno-leve ideje na Zapadnom Balkanu: Možemo li što i Zagreb, u ostatku Regiona?”
Analiza Politčkih Promena
Analizu je započela naglašavajući važnost koncepta postkomunizma i diskutujući o zemljama poput Poljske, Srbije i Slovenije koje su prošle ili se još uvek nalaze u tranziciji. Napomenula je važnost razlikovanja između fenomena slabljenja demokratskih institucija i ponovnog jačanja konzervativizma. Posebno je istakla potrebu praćenja političkih promena na lokalnom nivou, ali i regionalnu saradnju među demokratskim pokretima kao važan deo unapređenja procesa, sa posebnim naglaskom na razmeni snaga civilnog društva i NVO organizacija.
Na pitanje kako su zemlje koje su iskusile problematične tranzicione procese prešle iz demokratije u autoritarizam, objasnila je fenomen “Dubokih političkih kriza”, rastućeg otpora političkim elitama u poslednje vreme i rezultate koji proizilaze iz veze između poslovnih i političkih elita nazvane “Zarobljena država”.
Pogled na lokalne inicijative
Razmatrajući primere iz Barselone i evropske pokrete protiv štednje istakla je sličnosti i razlike u trenutnim lokalnim inicijativama.
Koristeći Hrvatsku kao primer, Dolenec je diskutovala o razlikama u sposobnosti političkih stranaka da predstavljaju različite programske ideologije na lokalnom i nacionalnom nivou.
Transparentnost i korupcija
Pitanje o primeni zakona o lobiranju postavljeno tokom masterclass-a otvorilo je diskusiju o tome da li bi takav Zakon uticao na sprečavanje korupcije i povećanje transparentnost na Zapadnom Balkanu, s posebnim naglaskom na finansiranju političkih stranaka i ulozi građana.
Mobilizacija i izbori
Dolenec je naglasila važnost direktnih društvenih odnosa na lokalnom nivou kako bi političke organizacije izgradile kampanje sa dna i postale prepoznatljiv faktor na izborima, istovremeno ističući ulogu NVO-a, novih levičarskih stranaka i zelenih pokreta u mobilizaciji građana.
Naglasila je da je to bio pristup političke opcije koju predstavlja i dokazalo se uspešnim u osvajanju vlasti. Njihov cilj bio je izgraditi zajednicu i stvoriti narativ o boljem životu kao najvažnijem pitanju na lokalnom nivou.
Napomenula je da obrazovana srednja klasa učestvuje u protestima, ali da ne predstavlja većinu. U tom kontekstu, istakla je da je najvažniji zadatak za sve regionalne progresivne pokrete da ne prepuštaju radničku klasu desnici.
Lokalna inicijativa u praksi
Kroz analizu njihovog uspeha u Zagrebu, Govornica je detaljno objasnila kako lokalne inicijative mogu postati prepoznatljive na nacionalnom nivou, naglašavajući važnost institucionalizacije i očuvanja autentičnosti nakon dolaska na vlast.
“Važno je jasno definisati i postaviti crvene linije koje se ne smeju preći, te okupiti ljude iz lokalnih organizacija koji dele iste vrednosti i principe kao lideri inicijative. “
Nakon objašnjenja svakog elementa vlasti, govornica je istakla dva glavna elementa koje treba uzeti u obzir: nedostatak profesionalne birokratije i izgradnju institucija, kao i ispunjavanje programa. Navela je da je ključ uspeha njihovih prethodnih akcija bio da “Društveni i politički rezultati proizilaze iz organizovane kolektivne akcije.”
Na kraju masterclass-a, Dolenec je predstavila očekivanja za buduće izbore i otvorila diskusiju za pitanja učesnika, ističući eksperimentalne pristupe direktnoj demokratiji i značaj deliberacije u suočavanju s izazovima realpolitike.
Celo predavanje možete pogledati ovde:
Beograd, Septembar 2023