Prvo predavanje Šeste škole političkog i izbornog sistema održao je profesor dr Milan Jovanović, redovni profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
On je učesnike upoznao sa strukturom i funkcionisanjem političkog sistema, kako ga urediti da najbolje odgovori svojim ciljevima i da zadovolji interese građana.
Političke partije su te koje su zadužene da vrše artikulaciju interesa, utvrđivanjem šta je to što čini zajednički cilj i vrednosti oko kojih ćemo se okupiti. Ukoliko one to ne rade na pravi način, sistem neće dobro funkcionisati, pojavljivaće se defekti u segmentu formulisanja politika. Pored partija to rade i interesne grupe i udruženja ali sa konkretnijim interesom, bilo da ga štite ili promovišu.
Ono što je takođe od izuzetne važnosti za funkcionisanje samog sistema jeste politički uticaj Narodne skupštine. O tome da li ona dobro vrši svoju reprezentativnu funkciju, diskutovano je tokom predavanja.
Poslaničko pitanje, kao najlakši oblik kontrole Vlade, retko se primenjuje, kao i javno slušanje.
Kao posledica, opada broj ljudi koji izlaze na izbore, birači često menjaju političke partije, vlade postaju sve manje efikasne što nas vodi do zaključka da je demokratija u krizi. Uslovi za njen razvoj nisu ispunjeni.
Detaljnije o funkcionisanju samog sistema, koje uslove mora da ispuni kako bi opstao i prilagodio se svakodnevnim izazovima i dešavanjima, možete pogledati u videu ispod.
Povezani članci:
- Šesta škola političkog i izbornog sistema
- Prvi modul: Politički sistem – Struktura i funkcionisanje, prof. dr Milan Jovanović
- Drugi modul: Legalnosti i legitimitetu procesa prijavljivanja stranaka i kandidata, prof. dr Boban Stojanović