Da li su narodni poslanici predstavnici građana ili partija? Da li poslanici odgovorno kontrolišu rad Vlade Republike Srbije i da li savesno izvršavaju zakonodavnu funkciju prilikom donošenja zakona? Odgovore na ova pitanja na gradskom forumu održanom u Media i reform centru pokušali su da daju narodni poslanik Branimir Rančić (SNS), Jovana Strahinić iz Nacionalne koalicije za decntralizaciju i sociolog prof. dr Branislav Stevanović.
Svi učesnici diskusije saglasili su se da je kontrolna funkcija poslanika zapostavljena, kako u svesti građana, tako i u delovanju poslanika. Jovana Strahinić iz NKD-a istakla je da je „samo 12% narodnih poslanika u anketi ocenilo kontrolnu funkciju važnom“. Narodni poslanik Branimir Rančić iz redova Srpske napredne stranke ocenio je da „kontrolna funkcija ne bi trebalo da podrazumeva opoziciju vladi, tu ulogu smo prepustili pravoj opoziciji”.
Sociolog profesor Stevanović ocenio je da je u društvu stepen političke kulture na izrazito niskom nivou i da je to jedan od razloga što „vlada veliko nepoverenje prema reprezentima u narodnom parlamentu“.
Jedan od nedostataka aktuelnog izbornog sistema jeste i nejednaka teritorijalna zastupljenost, ocenjeno je na forumu. Istraživanje NKD-a pokazuje da u novom sazivu Narodne skupštine od ukupno 174 opština u Srbiji, predstavnike neće imati čak 72 opštine.
„Nacionalna koalicija za decentralizaciju zalaže se za uspostavljanje standarda – da na određeni broj stanovnika postoji jedan poslanik, tako bi adekvatno bili u parlamentu predstavljeni svi delovi Srbije“. Profesor Stevanović se nadovezao na ovu temu konstatacijom da „nejednaka teritorijalna zastupljenost narodnih poslanika dovodi do nejednakog razvoja zemlje i opadanja poverenja. Nikako nije dobro to što čitave teritorije nemaju svoje predstavnike u Narodnoj skupštini“.
Prema istraživanjima Nacionalne koalicije za decentralizaciju, takođe, aktuelan proporcionalni izborni sistem bi morao da pretrpi reformu u smislu da se poslanici biraju direktno, imenom i prezimenom, čime bi se povećala odgovornost poslanika prema građanima. Dva važna kriterijuma u tom proporcionalnom personalizovanom izbornom sistemu bi bili i srazmeran broj žena i muškaraca kao i da manjine budu adekvatno zastupljene u Parlamentu. Poslanik Branimir Rančić smatra “da bi na javnim raspravama trebalo diskutovati o tome koji je izborni sistem najbolji”. Stav prof. Stevanovića po ovom pitanju je jasan, da rešenje koji je izborni sistem adevatan ne bi trebalo tražiti u ekstremima, ni u većinskom ni u proporcionalnom, već u kombinaciji ova dva sistema.
Govoreći o smanjenju broja narodnih poslanika, profesor Stevanović je to ocenio kao „populističku” ideju i postavio pitanje da li bi se nešto realno time promenilo i poboljšalo.
“Problem je što je parlament leglo partijskih vrhuški. Na budžetu imate na stotine hiljada ljudi koji ne rade svoj posao kako treba, nisu poslanici jedini“, dodao je Stevanović.
Cilj Nacionalna koalicija za decentralizaciju biće pored iniciranja javne diskusije na temu uloge narodnih poslanika u demokratizaciji čitavog društva, zalaganje i da se aktuelno i važno pitanje o promeni izbornog sistema nađe i na dnevnom redu u Skupštini.
Jer je sve #stvarizbora, i jer je veoma važno da #biramkogabiram
Потурено кукавичје јаје СНС је у Скупштину Србије убачено – сећамо ли се кад&како? Да ли је те преваранте гласача и грађана Србије ико бирао?
Kud nađoste baš naPRDnjaka za tribinu, još neko od opozicionih poslanika bi, siguno, podigao nivo diskusije.
Tokom kampanje nismo dobili priliku da razovaramo ni sa kim iz vlasti, ovo je bila jedinstvena prilika da čujemo i njihove stavove.