Ukoliko bi se broj parlamentaraca prepolovio sa 250 na na 125, ušteda za budžet bila bi minorna, svega 0,000025 odsto, kaže Mladen Jovanović.
Nedostatak direktnog kontakta između poslanika i građana uzrok je nepoverenja u parlament, a da bi se to popravilo neophodno je da se poveća zastupljenost svih delova zemlje u Skupštini Srbije, što se neće dogoditi smanjenjem broja poslanika, zaključeno je na tribini „Koliko poslanika treba Srbiji”, koju su u okviru Nedelje parlamentarizma organizovali Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) i Otvoreni parlament.
Već nekoliko godina slušamo naše političare koji, kad god progovore o reformi političkog sistema, u prvi plan ističu kako bi to bila velika ušteda za državu. Ta priča odmah dobije podršku velikog broja medija, uz obavezne komentare kako naši poslanici ionako ništa ne rade – i tako servirana kod građana uglavnom naiđe na odobravanje. Međutim, na pomenutoj tribini precizno je predstavljeno kolika bi ušteda za budžet bila ukoliko bi se broj poslanika prepolovio i sveo na 125, a ona je minorna, svega 0,000025 odsto.
Skupština Srbije ima 250 poslanika, što zna, kako je pokazalo jedno istraživanje urađeno za „Otvoreni parlament”, svega 32 odsto građana. Kako se došlo do broja od 250 poslanika, na tribini je objasnio Mladen Jovanović, iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju, i, prema njegovim rečima, to nije slučajno. Jovanović je rekao: „Prema sadašnjem izbornom sistemu jedan poslanički mandat dolazi na 28.000 građana, što je veličina jedne prosečne opštine u našoj zemlji. Trenutno čak 96 opština, u kojima živi više od milion stanovnika, nema svog predstavnika u najvišem zakonodavnom telu u zemlji, a smanjenje broja poslanika dodatno bi pogoršalo situaciju.”
Govoreći o uštedi kao argumentu za smanjenje broja poslanika, Jovanović je rekao: „Neophodno je znati da svaki poslanik mesečno košta 200.000 dinara, u šta su uračunati plata, doprinosi, putni troškovi i dodaci. Ukupni troškovi Skupštine Srbije godišnje iznose 1,7 milijardi dinara, a samo budžet Kancelarije za Kosovo i Metohiju iznosi 4,7 milijardi dinara. Izdvajanje za svih 250 poslanika na godišnjem nivou iznosi pet miliona evra. Ako bismo prepolovili broj poslanika, ušteda bi bila svega 0,000025 odsto. Da li bi to donelo uštedu u budžetu?”
Bojan Klačar iz Cesida rekao je da je smanjenje broja poslanika samno jedno od pitanja u okviru reforme političkog sistema, ali ne centralno. Klačar je istakao: „Veoma je bitna predstavljenost svih građana u parlamentu, a ona raste sa brojem poslanika u parlamentu. Broj od 125 poslanika prilično je mali. Ne postoji pravilo po kome bi Srbija trebalo da ima 250 poslanika, ali važno je imati određeni broj poslanika koji će zastupati interese različitih grupa. To se može rešiti promenom političke kulture, unutarstranačkim odnosima, kao i promenom političkog sistema.”
U Skupštini Srbije pre nekoliko meseci je formirana akciona grupa za reformu političkog sistema i do sada su sve poslaničke grupe, osim SNS-a, izneli svoje predloge i baš svi su rekli da se slažu da se smanji broj poslanika, a predlažu da bude od 150 do 200. Predstavnici stranaka nacionalnih manjina takođe nemaju ništa protiv toga, ali su upozorili da se vodi računa o tome da bi neko veliko smanjenje broja poslanika moglo da dovede u pitanje adekvatnu zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina u parlamentu. S obzirom na to da se ova grupa nije sastala već više od dva meseca, na neki, makar i okvirni, predlog izgleda da ćemo malo duže čekati.
Preuzeto sa: http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Poslanik-drzavu-kosta-200_000-dinara-mesecno.sr.html