Ponovo ćemo glasati na proleće, ali ponovo nećemo birati poslanike. Glasaće se po starom izbornom sistemu kakav je cela Evropa napustila – zatvorene izborne liste gde građani nemaju uticaj na izbor poslanika. Postoji jednostavna alternativa lošem, sadašnjem sistemu koja bi odgovarala i građanima i partijama – izborni sistem u kojem se jednim potezom glasa i za poslanika i za listu.
Reč je o proporcionalnom izbornom sistemu sa direktnim glasanjem za kandidate unutar jednomandatnih izbornih jedinica. Jednostavniji opis bi bio građansko-partijski izborni sitem.
Kako građanji biraju u ovom sistemu?
1- U prvom koraku birači izlaze i glasaju za pojedinačne kandidate imenom i prezimenom. Uz ime svakog kandidata je i ime liste, političke partije ili koalicije ispred koje je kandidovan. Kada štiklirate kandidata, glasali ste i za listu.
U skladu sa ovim, Srbija mora biti podeljena u 250 izbornih jedinica sa približno istim brojem birača u svakoj.
2- U isto vreme na drugom nivou dešava se raspodela mandata između političkih aktera učesnika izbora.
Sabiraju se glasovi u svih 250 izbornih jedinica i dobija ukupan broj glasova koje je dobila svaka lista, a samim tim i koliko je ta lista osvojila mandata.
3- Na trećem unutarpartijskom nivou obezbeđuje se da kandidati sa najvećim procentima glasova dobiju mandate u njihovim izbornim jedinicama. Time mandate dobijaju kandidati koji su najpopularniji kod građana, a ne kod partijskih šefova.
Šta su potencijalni nedostaci?
- Problemi sa selekcijom kandidata u izbornim jedinicama.
- Određene jednomandatne jedinice ne predstavljaju kandidati sa najvećim brojem glasova, jer su njihove liste imale gori ukupni izborni rezultat.
Međutim, benefiti su mnogo veći:
- Direktno glasanja za kandidate unutar jednomandatnih izbornih jedinica obezbeđuje.
- Verno preslikavanje volje biračkog tela.
- Reprezentativnu zastupljenost manje zastupljenog ženskog pola.
- Reprezentativnu zastupljenost nacionalnih manjina.
- Poboljšanje komunikacije građana sa njihovim predstavnicima u Parlamentu (Narodnoj skupštini Republike Srbije).
- Bolju teritorijalnu zastupljenost predstavnika u Parlamentu.
- Direktan izbor poslanika.
- Jačanje unutarpartijske demokratije.
- Kraj političkih preletača, odnosno njihov vek bi mogao da traje samo jedan mandat.
Aktuelni izborni sistem je neodrživ, a njegovi nedostaci doveli su gubitka poverenja građana u parlament, pa je i nezadovoljstvo demokratijom sve veće. Izborni sistem mora da se menja.
Umesto što zaokružujemo, vreme je da biramo.